Põlveliigese artroos

Põlveliigese artroos

Põlveliigese artroos (osteoartroos) on degeneratiivset-düstroofset tüüpi kompleksne haigus, mille arenemisel tekivad protsessid, mis mõjutavad põlve luu-kõhre kudesid.

Patoloogilised muutused liigesekudedes, mis mõjutavad negatiivselt alajäsemete luu- ja lihaskonna potentsiaali. Põlveliigese artroosi progresseerumine põhjustab liikumisraskusi, stabiilsuse kaotust ning motoorsete ja löökide neelamisvõime olulist langust.

Mida tuleks ette võtta, et oma keha liikuvus säiliks aastaid ja mida teha, kui põlveliigese artroosi tõttu on kehalise aktiivsuse näitajad ja elukvaliteedi tase langenud? Proovime seda keerulist küsimust mõista.

Põlveliigese osteoartriidi arengu tunnused

Põlveliigese artroos- See on tavaline patoloogia, mis kuulub kõige levinumate haiguste kategooriasse, millel on äärmiselt negatiivne mõju inimese elukvaliteedile.

Degeneratiivsed-düstroofsed protsessid avalduvad kõige selgemalt jalgade füüsilise düsfunktsiooni kujul, millega kaasneb tugev valu sündroom. Sõltuvalt sellest, kui tugevalt patoloogiline protsess areneb, koostatakse edasised prognoosid haiguse kulgu kohta.

Üks pettumust valmistavatest prognoosidest on alajäsemete halvatus. Patoloogiliste protsesside tagajärgede tõsidus nõuab kvalifitseeritud arstiabi otsimist.

Mis põhjustab põlveliigese artroosi?

Põlveliigese artroosi põhjuste väljaselgitamiseks kulus palju uurimistööd. Patsientide pikaajalised uuringud ja patoloogia kliinilise pildi põhjalik uurimine võimaldasid spetsialistidel jõuda järeldusele, et mitmete negatiivsete tegurite mõju on liigesekudede hävimise algpõhjus, mis põhjustab tugevat valu ja põletikku.

Peamiste degeneratiivsete-düstroofsete protsesside põhjuste hulgas tasub esile tõsta:

 • saanud vigastusi – põlve verevalumid, nihestus või luumurd liigitab inimese automaatselt riskirühma ja võib põhjustada haiguse arengut. Liigese kahjustus tähendab selle fikseerimist ja pikaajaline liikumatus on otsene tee artroosi tekkeks;
 • tugev füüsiline aktiivsus - põlvede tugev stress (eriti vanematel inimestel) põhjustab mikrotraumasid, mis põhjustab ka negatiivsete patoloogiliste protsesside arengut;
 • ebapiisavalt tugev sidemete aparaat - ebanormaalne liigeste liikuvus mõjutab negatiivselt ka nende seisundit, mis avaldub peamiselt vanemas eas;
 • ülekaal - lisakilod võivad põlveliigestele korvamatut kahju tekitada, sest meniski vigastuste tõenäosus on sel juhul uskumatult suur. Kui suure kaaluga kaasnevad veenilaiendid, on suur tõenäosus alajäsemete liigeste artroosi raskete vormide tekkeks;
 • metaboolsed häired - toitainete ja elementide metabolismi ebaõnnestumine kehas kutsub esile mitmesuguste haiguste arengu, mis on tingitud erinevate kudede, eriti luude ja kõhrede ebapiisavast varustamisest;
 • suurenenud stressitase - mured ja kogemused mõjutavad negatiivselt mitte ainult inimeste meeleolu, vaid ka füüsilise heaolu taset.

Põlveliigese artroosi tüüpilised sümptomid

Haiguse sümptomaatiline ilming võimaldab teil õigeaegselt jälgida patoloogiliste protsesside algust ja arengut, mis annab igale patsiendile võimaluse taastuda.

Enne kui otsustada, kelle poole pöörduda ja kuidas põlveliigese artroosi ravida, on oluline tutvuda haiguse sümptomitega.

Ainult selles küsimuses pädev spetsialist saab tuvastada olemasolu ja diagnoosi kinnitada, määrates põlveliigese artroosi ravi. Siiski peaks iga patsient teadma põlveliigese artroosi peamisi sümptomeid, mille hulgas on tavaks eristada:

 • valu - ebamugavustunne, mis järk-järgult areneb valulikeks aistinguteks, ei ilmne kohe. Nende ebaoluline ilming põlvedes võib inimest mitu aastat häirida, kuid ühel hetkel võivad nad muutuda tugevamaks ja nad ei peatu rahulikus olekus;
 • crunch - "klõpsud" liigese painutamise / pikendamise ajal on äratus, mis avaldub juba haiguse teises, kolmandas staadiumis;
 • sünoviit - liigesemembraani põletik, millesse koguneb vedelik, mis põhjustab lokaalset turset;
 • deformatsioon on iseloomulik tunnus, mis avaldub haiguse viimastel etappidel, millega kaasneb väljendunud põletik ja turse.

Põlveliigese artroosi diagnoosimine

Põlveliigese artroosi diagnoosimist ja ravi viib läbi ortopeed või reumatoloog. Diagnostilise läbivaatuse soovi korral võib iga patsient pöörduda terapeudi poole, kes annab saatekirja kitsa profiiliga spetsialisti juurde või võtab mõnele neist ise pileti.

Spetsialistide peamine diagnostikavahend on loomulikult röntgeniaparaat. Tänu tehtud pildile saate jälgida mitte ainult patoloogia olemasolu, vaid ka selle arenguastet.

Oluline on märkida, et röntgenikiirgus välistab teiste luu- ja lihaskonna haiguste esinemise tõenäosuse.

Röntgenuuring avab spetsialistile võimaluse:

 • jälgida liigeseruumi ahenemist;
 • tuvastada liigesekudedes tihend.

Kliiniliste sümptomite ja pildilt saadud teabe kombinatsioon annab kvaliteetse diagnoosi ja diagnoosi koos põlveliigese osteoartriidi edasise ravi määratlusega.

Põlveliigese osteoartriidi aste

Kaasaegne meditsiin jagab põlveliigese artroosi mitmeks astmeks vastavalt patoloogiliste protsesside arengu iseloomule.

Alustuseks väärib märkimist, et vaatluste kohaselt võib haigus olla erineva iseloomuga:

 • ühepoolne (paremakäeline / vasakukäeline);
 • kahepoolsed.

Lisaks on patoloogilisel protsessil kolm arenguetappi, millest igaühel on oma kliiniline pilt.

1 astme põlveliigese artroos

Patoloogia arengu esialgne etapp, mille edukas diagnoosimine on uskumatu edu mitte ainult patsiendile, vaid ka raviarstile.

Artroosi arenguastme eripära selles etapis on kliiniliste tunnuste ja erksate sümptomite puudumine. Haiguse tuvastamine võib toimuda kliinilise läbivaatuse või mõne muu haiguse uurimise käigus.

Põlveliigese 1. astme artroosi tunnused võivad olla:

 • lokaalne ebamugavustunne põlve piirkonnas pikaajalisel kõndimisel;
 • kerge valu, mis kaob puhkuse ajal.

Oluline on märkida, et valu võib tunda ühes või mõlemas alajäseme liigeses.

Huvitav on märkida, et vasakpoolset gonartroosi diagnoositakse sageli vasakukäelistel, parempoolne gonartroos on aga tüüpiline erinevate spordialadega seotud inimestele.

2 astme põlveliigese artroos

Patoloogia teise arenguastme sümptomitega kaasneb märkide laienemine, mille hulka kuuluvad tavaliselt:

 • väljendunud valu sündroom;
 • jäikus ja tõsine ebamugavustunne põlveliigeses;
 • põlveliigese lähedal asuvate lihaste atroofia, mis on põhjustatud koekahjustusest;
 • suurenenud valu;
 • liigese visuaalselt märgatav deformatsioon;
 • liikuvuse piiramine.

Sümptomatoloogia laiendamine lihtsustab diagnostikaprotsessi. Põlveliigese 2. astme artroosile iseloomulikke muutusi on palpeerimisel lihtne jälgida. Kliinilise läbivaatuse käigus tuvastab spetsialist kergesti ebanormaalse massi põlve piirkonnas.

3 astme põlveliigese artroos

Kolmanda astme patoloogiat on peaaegu võimatu mitte märgata, sest patsient seisab silmitsi pideva valuga. Lisaks jõuab haiguse areng kriitilise tasemeni, mis väljendub liigese tugevaimas deformatsioonis, mille korral jäse kaotab täielikult võime painduda / sirutada.

Nõuetekohase ravi puudumine viib kõhre täieliku hävimiseni ja selle tulemusena anküloosi (liigeseluude sulandumise) tekkeni.

Ainus lahendus haiguse lõplikuks arenguastmeks on kallis kirurgiline sekkumine, mis hõlmab kõhrekoe jäänuste eemaldamist või liigese asendamist.

Kuidas ravida põlveliigese artroosi

Kaasaegse meditsiini tase on piisavalt kõrgel tasemel, mis tagab erinevat tüüpi haiguste eduka ravi. Põlveliigese artroos pole erand.

Tänapäeval on põlveliigese artroosi raviks suur hulk meetodeid.

Patoloogia arengu algstaadiumis kasutatakse valdavalt konservatiivseid ravimeetodeid. Konservatiivne ravi hõlmab:

 • füsioteraapia protseduurid;
 • füsioteraapia harjutused (harjutusravi);
 • erinevate massaažide külastamine.

Samuti kasutatakse aktiivselt progresseeruvaid meetodeid põlveliigese osteoartriidi raviks. Kaasaegsete tõhusate meetodite hulgas ohtliku patoloogiaga tegelemiseks on järgmised:

 • osoonteraapia - osooni lokaalne toime kahjustatud liigesekudedele. Aitab vähendada valu ja peatada põletikku. Parandab vereringet probleemses piirkonnas;
 • kinesioteraapia on põlveliigese artroosi harjutuste komplekt, mille eesmärk on suurendada selle liikuvust ja suurendada verevoolu.

Põlveliigese artroosi ravi füsioteraapiaga

Füsioteraapia on üks populaarsemaid põlveliigese artroosi ravimeetodeid.

Füüsilise mõjutamise meetodid, mis sõltuvad teatud arvust tingimustest, avaldavad kõige positiivsemat mõju erinevat tüüpi patoloogiate lokaliseerimise tsoonile.

Füsioteraapia hõlmab selliseid protseduure nagu:

 • elektroforees;
 • ultrafonoforees;
 • laser- / infrapunakiirgus;
 • impulssmagnetoteraapia.

Protseduuride efektiivsus on individuaalne ja sõltub patsiendi põhiraviplaani koostamise kvaliteedist.

Massaaž põlveliigese osteoartriidi ravina

Massaaž on kasulik lisand põlveliigese artroosi ravile.

Enamik eksperte üle maailma on arvamusel, et massaaž on põlveliigese artroosi sümptomite ravi kohustuslik komponent, mis avaldab soodsat mõju ainevahetusprotsessidele ja aitab kiirendada taastumist.

Põlvemassaaži saab teha nii kodus kui ka haigla seinte vahel. Massaaži ajal on peamine liigese eelnev kvaliteetne soojendamine ja protsessi optimaalsest kestusest (10-15 minutit) kinnipidamine.

Põlveliigese artroosi ravi massaažiga peaks hõlmama selliseid tehnikaid nagu silitamine, hõõrumine ja sõtkumine.

Võimlemine ja harjutusravi põlveliigese artroosi korral

Põlveliigese artroosi võimlemine on tõhus viis ebameeldivate sümptomite kõrvaldamiseks ja haiguse raviks.

Põlveliigese artroosi raviprotsess on üsna keeruline ja pikk protsess ning füsioteraapia harjutused on suurepäraseks abiliseks soovitud tulemuse saavutamiseks.

Treeningteraapia tüübi ja põlveliigese artroosi harjutused valib spetsialist individuaalselt, sõltuvalt patoloogia arenguastmest ja patsiendi füüsilise vormi üldisest seisundist.

Põlveliigese artroosi võimlemise põhiprintsiip kõlab järgmiselt: kahjustatud liigesele pole suurenenud stressi, on ainult ratsionaalsed, rahulikud tegevused.

Põlveliigese osteoartriidi raviks kasutatavad ravimid

Põlveliigese artroosi meditsiinilist ravi kasutatakse selliste sümptomite nagu valu ja turse leevendamiseks, samuti regeneratiivsete protsesside aktiveerimiseks.

Põlveliigese artroosi raviks mõeldud preparaatidel võib olla erinev vabanemisvorm (salvid/geelid, tabletid või süstid, kips).

Tähtis! Kõik ravimid peab välja kirjutama spetsialist olemasoleva raviplaani osana, mis on välja töötatud põlveliigese artroosi sümptomite raviks.

Eneseravim on vastuvõetamatu ja võib põhjustada äärmiselt negatiivseid tagajärgi, eriti - alajäsemete halvatus ja puue.

Põlveliigese artroosi valuvaigistid

Neid kasutatakse põlveliigese artroosi sümptomite kõrvaldamiseks.

Valuvaigistid põlveliigese artroosi ravis mängivad olulist rolli, sest nende kasutamine parandab patsiendi enesetunnet ja annab võimaluse end korralikult välja puhata.

Valu leevendamine saavutatakse aktiivsete ainete toimel.

Spasmolüütikumidpõlveliigese artroosiga

Määratud aktiivseks abiks. Peamine tegevusvaldkond on võitlus spasmidega.

Preparaatide koostises olevad toimeained aitavad lihasraami lõdvestada ja leevendavad valu.

Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (MSPVA-d)

Põlveliigese artroosi ravi seda tüüpi ravimitega ei võimalda mitte ainult valu kõrvaldamist, vaid ka patoloogiliste protsesside progresseerumise aeglustumist ja täielikku kõrvaldamist.

Regulaarne ravimite tarbimine võimaldab jälgida toimeainete püsivat kontsentratsiooni, mis tagab positiivse mõju.

Kondroprotektorid põlveliigese artroosi jaoks

Peamised abilised põlveliigese artroosi ravimitega ravimisel on kondroprotektorid.

Kondroprotektorite aktiivne toime põlveliigese artroosi korral on suunatud motoorsete võimete taastamisele, mis on tingitud kompositsioonis sisalduvatest mikroelementidest, mis on kõhrekoe ehitusprotsessi lahutamatuks komponendiks.

Ravimite toimepõhimõtte eripära eeldab üsna pikka, kuid samal ajal tõhusat protsessi põlveliigese artroosist vabanemiseks.

Toitumine ja üldised toitumissoovitused põlveliigese artroosi korral

Põlveliigese artroosi dieet on vajalik ülekaalulistele patsientidele. Madala kalorsusega dieet ja toitainete rikkus tagavad kehakaalu languse ja kiirendavad kahjustatud liigeste taastumist.

Toitumine põlveliigese artroosi korral peab ennekõike olema tasakaalustatud. Igapäevane toit peaks sisaldama kasulike vitamiinide ja mikroelementidega rikastatud eineid, mis on vajalikud liigesekudede taastumiseks ja kogu organismi tasakaalu säilitamiseks.

Soovitatav on loobuda mitte ainult halbadest harjumustest (alkoholi kuritarvitamine ja suitsetamine), vaid ka sellistest roogadest nagu:

 • lao pooltooteid;
 • rasvased, vürtsikad ja liiga soolased toidud;
 • magusad gaseeritud joogid.

Toitumise mugavuse ja asjatundliku joondamise huvides on põlveliigese artroosi ravis soovitatav pidada toidupäevikut, mis distsiplineerib ja aitab kaasa tavapärase eluviisi ümberkorraldamisele.

Põlveliigese osteoartriidi ennetamine

Kõik ennetusmeetmed võib jagada kahte rühma:

 • esmane- on suunatud patoloogiariskide vähendamisele;
 • teisejärguline- on suunatud olemasoleva haiguse arengu kiiruse vähendamisele.

Peamised neist on:

 • suurenenud tähelepanu alajäsemete liigestele;
 • spordi mängimine, et tugevdada periartikulaarseid lihaseid;
 • optimaalse kehakaalu säilitamine;
 • ujumine.

Sekundaarne ennetus hõlmab:

 • süstemaatiline ravikuur kondroprotektoritega;
 • õigeaegne kvalifitseeritud arstiabi otsimine artriidi nähtude ilmnemisel.

Pidage meeles, et haiguse varajane avastamine suurendab oluliselt täieliku paranemise tõenäosust.

Ärge unustage arsti juurde minekut, kui teil on vähimadki põlveliigese artroosi sümptomid.