Alaseljavalu (lumbago)

Seljavalu (lumbago) on väga levinud sümptom. Kõige tavalisem põhjus on lihaspinge koos ebapiisava füüsilise ettevalmistusega. Puhka 2–3 päeva ja võib-olla võivad probleemi lahendada kerged valuvaigistid.

Harvematel juhtudel on põhjus tõsisem: ketta hernia (muidu tuntud kui ketta song), spondülolistees, luumurd või kasvaja. Seljavalu peetakse ohtlikuks, kui sellega kaasneb valu, tuimus, nõrkus jalas, urineerimisraskused jne.

Seljavalu ravi algab üksikasjaliku ajaloo kogumisega (millal valu algas, kui kaua see kestab, kuhu see mõjub, mis seda halvendab jne), millele järgneb füüsiline läbivaatus. Tuleb uurida teisi kehaosi, mis võivad põhjustada seljavaluga sarnast seljavalu, näiteks neerusid ja kõhtu.

Vajadusel taotletakse uuringuid, nagu tavaline röntgenikiirgus, samuti MRI. Tavaliselt piisab konservatiivsest ravist (puhkus, ravimid, füsioteraapia). Harvadel juhtudel on vaja spetsiaalset operatsiooni. Alternatiivina on süstid lülisambasse kohaliku tuimestuse all.

Alaselja valu

Korduma kippuvad küsimused seljavalu kohta

Millest koosneb lülisamba keskmine (nimmeosa)?

Vöökoha selgroog koosneb:

 1. luud (selgroolülid);
 2. lülidevahelised kettad (kahe külgneva selgroolüli vahel on ketas, nagu padi);
 3. liigesed (iga selgroolüli tagaosas on kaks liigest);
 4. sidemed;
 5. kõõlused;
 6. lihaseid ja lõpuks;
 7. selgroost väljuvad närvid (üks paremal ja üks vasakul mõlemal tasandil), mis stimuleerivad jalgu närviliselt.

Laiemas mõttes on lülidevaheline ketas ka teatud tüüpi liiges.

Millised järgmistest selgroo elementidest võivad põhjustada seljavalu?

Kõigil ülaltoodud küsimuses kirjeldatud anatoomilistel elementidel on sensoorsed närvilõpmed, nii et nende kahjustused võivad põhjustada valu. Kõige sagedasem seljavalu põhjus on pehmete kudede pinge, s. o. lihased, sidemed ja kõõlused. Siis ütleme, et valu on "lihaseline".

Tõsi on ka järgmine paradoks: röntgenuuringul saadud pilt ei vasta alati valu intensiivsusele. Seega võib ühel patsiendil olla lihase venitusest tingitud kohutav seljavalu (ilma röntgeni- või MRI-pildis midagi näitamata), samal ajal kui teisel suure ketta songaga patsiendil ei pruugi sümptomeid olla.

Mis võib põhjustada seljavalu?

Seljavalu põhjused on:

 1. lihaspinged selgroo ümbritsevates lihastes, kõõlustes ja sidemetes. See on kõige levinum põhjus (rohkem kui 70%);
 2. intervertebraalsete ketaste kulumine (näiteks herniated ketas);
 3. liigeste kahjustus;
 4. spondülolistees;
 5. luumurrud (trauma tagajärjel, samuti automaatselt osteoporoosi või metastaaside tagajärjel);
 6. muud haruldased põhjused, nagu luukasvajad, põletik (spondülodistsiit), reumatoloogilised haigused (nt anküloseeriv spondüliit), Scheuermanni tõbi;
 7. põhjused väljaspool selgroogu, näiteks neerukivitõbi (neerukivi), kõhuaordi aneurüsm, koletsüstiit.

Valu põhjus võib vanuseti erineda.

Jah, põhjused muutuvad vanusega, sest selgroo struktuur muutub. Noortel on tavaliselt kahjustatud lülivaheketas: kõige levinum põhjus (lisaks lihaspingele) on ketta song.

Vanemas eas suureneb lülisamba tagumiste elementide (näiteks liigeste) kulumine, mistõttu on sagedasemateks põhjusteks osteoartriit ja nimmepiirkonna stenoos (spondülolistees), samuti hakkavad tekkima osteoporoosist tingitud luumurrud.

Kas seljavalu võib olla seotud kehakaaluga?

Jah, suurenenud kehakaalu roll seljavalude tekkes on empiiriliselt teada ja teaduslikult kinnitatud. Põhjuseks võib olla asjaolu, et ülekaaluline inimene tavaliselt ei tegele spordiga ega ole seetõttu "ehitanud" sobivat lihaste süsteemi, mis kaitseks selga pisivigastuste eest. Inimesed, kes on ülekaalulised ja rasvunud (kehamassiindeks üle 25-30), kogevad suurema tõenäosusega seljavaluhooge.

Mul on seljavalu. Kas ma peaksin raskuste tõstmise lõpetama?

Ägedas faasis, s. o. kui valu on hiljuti tekkinud, tuleks vältida raskete raskuste tõstmist. Ehk siis supermarketist võib pakki tõsta, aga näiteks rasket kasti tõsta ei tohi. Kui see etapp on möödas ja valu taandub, võite tõsta väikeseid raskusi, kuid peate õppima, kuidas seda õigesti teha, see tähendab, painutada põlvi ja mitte sirutada neid, nagu tõstjad teevad. Lisaks, mida rohkem inimene oma seljalihaseid treenib, seda rohkem pinget ta selg talub.

Üldiselt on igapäevaeluga seotud kindlasti raskuste tõstmine: inimkeha on loodud tõstma raskusi ja tegema raskeid tõstmisi, näiteks lapsevanem tõstab oma last.

Jõusaalis raskuste tõstmine on hoopis teine asi: üldreeglina, välja arvatud juhul, kui see on hädavajalik (s. t kui tegemist pole sportlasega), on seljaprobleemidega inimesel soovitatav jõusaalis jõutreeningut vältida.

Kas osteoporoos võib põhjustada seljavalu?

Ainult luumurru korral. Seda tüüpi luumurrud tekivad tavaliselt automaatselt (s. t. ei ole põhjustatud kukkumisest) ja sümptomid ei pruugi olla nii mürarikkad kui "tavaliste" luumurdude korral, s. t. valu võib olla minimaalne.

Mida tähendab krooniline lumbago?

Seljavalu (lumbago) klassifitseeritakse krooniliseks, kui see kestab kauem kui 3 kuud ilma katkestusteta. 3-kuuline piirang ei ole meelevaldne: on täheldatud, et patsientidel, kes kannatavad seljavalu üle 3 kuu, on teatud omadused, mis raskendavad ravi:

 1. "kummalise" iseloomuga valu, st. kirjeldatud kui põletustunne, "elektrivool";
 2. valu põhjus võib näida lahenevat, näiteks võib MRT-ga "laheneda" ketta song;
 3. patsient kogeb valu psühholoogilist mõju ja tal on sellised sümptomid nagu ärevus ja depressioon.

Mis on selle kummalise seljavalu teaduslik seletus?

Valitsev kroonilise valu teooria on see, et närviraja (st valu kohast ajju) pidev ja pikaajaline stimulatsioon põhjustab "sensibiliseerumist", nii et stiimul põhjustab liialdatud või kummalise reaktsiooni.

Seega võib madala intensiivsusega stiimul põhjustada väga tugevat valu või valu, mis ei vasta stiimuli tüübile, näiteks tunne, nagu oleks põlenud, kui kehal pole kuumenevat osa. Seega, isegi kui valu anatoomilist põhjust ravida, võib valu ja psühholoogiline reaktsioon jääda justkui ajju jäljendiks. Just sel põhjusel on kroonilise seljavalu korral välja kirjutatud kesknärvisüsteemi mõjutavaid ravimeid, näiteks antidepressante (lisaks tavalistele valuvaigistitele).

Millal peaks seljavalu korral arsti poole pöörduma?

 • kui valu ei kao mõne päeva jooksul lihtsate valuvaigistitega;
 • kui valu ei esine mitte ainult seljas, vaid ka jalas;
 • kui jalg muutub tuimaks või hakkab halvama;
 • kui seljavalu püsib öösel, une ajal või isegi äratab kannataja unest;
 • kui teil on probleeme urineerimise, roojamise ja/või seksuaalfunktsiooniga;
 • kui sellega kaasneb palavik;
 • kui selle käivitab kukkumine või õnnetus;
 • kui sellega kaasneb kaalulangus;
 • kui anamneesis on vähk, osteoporoos, pikaajaline kortisooni tarbimine, intravenoosne uimastite (nt heroiin) tarbimine või alkoholism.

Millised on järgmised sammud?

Teid uuriv arst kogub täieliku haigusloo ja uurib teid. Seejärel tehakse vajaduse korral sellised uuringud nagu tavaline röntgenikiirgus, CT või MRI.

Kas seljavalu korral pean läbima röntgenuuringu?

Ei. Umbes 70% seljavalu juhtudest on põhjustatud lihtsast lihase venitusest ning nendel juhtudel puudub vajadus uuringuks.

Mis siis, kui röntgen või MRI midagi näitab?

See on väga-väga levinud: keegi teeb seljauuringu ja avastab röntgenileiu, nagu ketta song, osteofüüdid jne. Aga seda ütleb see sõna: röntgeni leid. See tähendab, et ketas oli mingil ajahetkel kahjustatud. Aga ekspertiis ei ütle, millal see vigastus tekkis, s. t. hiljuti või kaua aega tagasi, nii et see ei tõesta meile, et seljavalu on praegu põhjustatud just sellest kettasoonest. Lisaks ilmnevad paljud "degeneratiivsed muutused" kõigil inimestel, olenemata sellest, kas nad tunnevad valu või mitte. Seetõttu ei saa diagnoosi tegemisel juhinduda ainult röntgenuuringu tulemustest.

Samal põhjusel ei tohiks kunagi soovitada lülisambaprobleemide ravi (või isegi operatsiooni näidustusi) lihtsalt MRI-pilti vaadates. Esmalt on asjakohane teha ajalugu ja kliiniline läbivaatus ning seejärel korreleerida MRI leiud patsiendi sümptomitega.

Kumb on seljavalu täpsem test: tavaline röntgen, CT või MRI?

Sellele küsimusele pole ühest vastust. Igal testil on näidustused ja igal testil on puudused:

 1. tavapärane radiograafiaon väga kiire ja lihtne test, mis maksab väga vähe. Kuid see näitab ainult luid. See tähendab, et luumurd, skolioos või kyphosis ehk spondülolistees on selgelt nähtavad, kuid lülidevahelised kettad ja närvid pole nähtavad.
 2. CT skaneeriminevõtab väga vähe minutit ja selle maksumus on keskmine, kuid samal ajal on sellel suur kiirgusdoos. See kujutab suhteliselt hästi kõiki selgroo elemente. See on närvide ja ketaste pildistamisel suhteliselt ebasoodne.
 3. MRISee võtab kaua aega, näiteks 20 minutit, ja on klaustrofoobia all kannatavatele inimestele ebamugav uuring. Maksumus on kõrge, kuid kiirgust pole. See on kõige üksikasjalikum uuring, mis meil on ja mis kaardistab kõik selgroo struktuurid, eriti närvid. Mõnevõrra jääb puudu kinkidest, eriti väikestest. Igal juhul valib arst pärast teie läbivaatamist välja sobiva testi ja soovitab seda.

Kuidas tavaliselt seljavalu ravitakse?

 • enamikul juhtudel aitab puhkus ja mõned lihtsad abinõud kodus, näiteks "kuum ja külm" ja nimmekaitse (vöö);
 • Valu leevendamiseks võite kasutada teatud ravimeid, nagu valuvaigistid, mittesteroidsed põletikuvastased ravimid jne;
 • Sageli aitab füsioterapeudi visiit, eriti kui seda tehakse kindlal viisil ja kindlatel näidustustel;
 • alternatiivsed raviviisid, nagu nõelravi, jooga ja pilates, võivad pakkuda üksikutele patsientidele märkimisväärset kasu;
 • Mõnikord võib kasutada ka seljaaju süsti.
 • Suhteliselt harvadel juhtudel on ülaltoodud (konservatiivne) ravi ebaefektiivne ja vajalik on kirurgiline sekkumine.

Kas puhkus tähendab, et pean voodisse jääma?

Ainult 2-3 päeva ja ainult hädaolukorras. Uuringud on näidanud, et üle 2-3 päeva voodis viibimine pigem süvendab kui ravib seljavalu. Üldiselt soovitatakse võimalikult palju kõndida.

Kui inimene ei suuda talumatu valu tõttu konservatiivsest ravist hoolimata voodist tõusta, viitab see tavaliselt tõsisele probleemile ja peaks pöörduma arsti poole.

Kas kasutada seljavalu leevendamiseks kuuma või külma?

Mõlemad meetodid on testitud ja aitavad, olenevalt olukorrast. Toimemehhanism on erinev:

 • kuum (soojus) põhjustab lihaste lõdvestamist, st. lõdvestab valust kokkutõmbunud lihaseid ja suurendab vereringet. Võite kasutada radiaatoril soojendatud lappi või võtta sooja vanni (mitte kuuma).
 • külm ei lase valukiududel valu läbi viia (näiteks määrivad sportlased jalgpalli mängides jahutusvedelikku). Võite kasutada jääkotti, mis on mähitud riidesse (mitte otseses kokkupuutes nahaga). Lihtne alternatiiv: kott juurvilju sügavkülmast.

Milliseid ravimeid saab seljavalu korral võtta?

Seljavalu raviks kasutatavad ravimid on järgmised:

 1. Peamiselt aniliidrühma kuuluv analgeetikum, üksi või kombinatsioonis kodeiini või lihasrelaksandiga. See on kõige lihtsam ja ohutum ravim ning ravi tuleb alati sellest alustada.
 2. Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (seal on mitu klassi). Tugevamad valuvaigistid, kuid krooniliselt tarvitades on neil palju kõrvalmõjusid, nagu gastriit, seedetrakti verejooks, vererõhu tõus, neerukahjustus, verejooks jne.
 3. Glükokortikosteroid- võimas ja tõhus valuvaigisti, kuid pikaajalisel kasutamisel suure hulga kõrvalmõjudega ja ilma selgelt tõestatud kasulikkuseta seljavalu puhul.
 4. Opioidid, st. morfiini tüüpi ravimid. Tavaliselt manustatakse intravenoosselt või intramuskulaarselt haiglas, kuid saadaval on ka mõned suukaudsed ravimid.
 5. Epilepsiavastased ravimid või antidepressandid, peamiselt kroonilise valu, aga ka mõne ägeda seisundi korral.

Tähtis!

Kõiki ülalnimetatud ravimeid tuleb võtta teid eelnevalt läbi vaadanud arsti soovitusel. On hoolimatu ja potentsiaalselt ohtlik võtta ravimeid iseseisvalt, kuulates sõpru, ammutades ideid Internetist või rääkides oma arstiga telefoni teel ilma esmalt kontrollimata.

Kuidas saab füsioterapeut mind seljavalu korral aidata?

Füsioterapeudi roll on seljavalu ravis väga oluline. Kõige sobivam on esialgne programm, mis kestab mitu päeva ja seejärel saab patsient õppida iseseisvalt vajalikke harjutusi sooritama. Tugevat valu ravitakse esialgu nii, et patsient saaks kõndida (s. t ei ole voodihaige) ning valu taandumisel hakatakse harjutusi lihaseid tugevdama ja selgroogu taastama. Programm võib sisaldada:

 1. kohesed abinõud, nagu elektriravi (nt TENS), ultraheli, diatermia, massaaž;
 2. aeroobsed harjutused, nagu kõndimine, ujumine või vesiravi ja mõnel juhul isegi jalgrattasõit;
 3. kehatüve stabiliseerimise ja propriotseptsiooni harjutused, mis "õpetavad" lihaseid selgroogu paremini toetama;
 4. tugevdavad harjutused, näiteks kõhu- ja seljaharjutused (mitte programmi alguses);
 5. harjutused liikumisulatuse arendamiseks;
 6. mehaaniline diagnostika ja ravi McKenzie;
 7. ümberõpe, st. õppides õigesti seisma, istuma, raskusi tõstma jne.

Kui teil on seljavalu, kas peaksite kõigepealt pöörduma füsioterapeudi või arsti poole?

Füsioteraapia on üks seljavalu ravimeetodeid. Teised meetodid on ravimid, hooldus, kõndimine ja lõpuks süstid ja lülisambaoperatsioonid. Seetõttu peab olema keskne isik, kes valib kasutatavad meetodid ja hindab patsiendi käekäiku.

Seljavaluga patsiendil on kõige parem pöörduda esmalt arsti poole, et välistada haruldased ja tõsised seljavalu põhjused. Seejärel suunab arst patsiendi füsioterapeudi juurde, kellega patsient peab hoidma kontakti, et arutada ravi edenemist. Lõplik vastutus patsiendi edenemise eest lasub arstil.

Kas peaksin seljavalu korral kandma talismani (vööd)?

Lihtsat pehmet padjakest saab kasutada paar päeva. See ei taga täielikku immobilisatsiooni (jäigad kaitsed, nagu need, mida kasutame luumurdude puhul, küll teevad), kuid piirab liigseid ja äkilisi liigutusi ning tuletab selga patsiendile meelde õiget kehahoiakut, eriti tööl.

Pikaajalisel kroonilisel kasutamisel on vastupidine mõju, kuna seljaaju lihased atroofeeruvad, mis põhjustab valu suurenemist. Kokkuvõtteks tuleb märkida, et kui seda kasutatakse 1-2 nädalat, võib amulett olla kasulik. Seda on kõige parem kasutada koos seljaaju lihaste tugevdamise programmiga, et lõpuks kõrvaldada vajadus kaitse järele.

Kui suur on tõenäosus, et vajan seljavalu tõttu operatsiooni?

See on väike võimalus. 100 patsiendist, kes pöörduvad seljavalu tõttu arsti poole, vajavad lõpuks operatsiooni ainult 5–10 ja seda pärast seda, kui kõik muud abinõud (konservatiivsed ravimeetodid) on ammendatud.

Mida ma saan teha perioodidel, mil mul pole valu, et vältida seljavalu?

 • Treenige regulaarselt, konsulteerides oma arstiga. Kõndimine ja ujumine on kaks suurepärast harjutust, mis tugevdavad selgroogu. Enne treeningutega alustamist küsige oma arstilt, millised harjutused sobivad muude terviseprobleemide, näiteks südamehaiguste korral.
 • Tugevdada lihaseid, mis toetavad talje piirkonda (kõhu- ja seljalihased). Konsultatsioon oma füsioterapeudi või füsioterapeudiga on hädavajalik.
 • Loobuge suitsetamisest või vähemalt vähendage suitsetamist.
 • Säilitage õige kehakaal, kaotage ülekaalu.
 • Aidake oma selgroogu: õppige tõstma raskusi, kuidas seista, millisel madratsil magada ja kuidas magada, kuidas istuda laua taga jne.

Millise arsti poole peaksite pöörduma seljavalu korral?

Võite pöörduda lülisambale spetsialiseerunud arsti poole, näiteks neurokirurgi või ortopeedilise kirurgi poole.