Lülisamba nimmeosa osteokondroos: sümptomid ja ravi

Lülisamba nimmepiirkonna osteokondroosi põhjused pole hästi teada. Suurim tähtsus on pärilikul eelsoodumusel, vanusega seotud muutustel lülivaheketastes

nimmepiirkonna osteokondroos

Lülisamba nimmeosa osteokondroos: sümptomid ja ravi

Lülisamba nimmepiirkonna osteokondroosi põhjused pole hästi teada. Suurimat tähtsust omistatakse pärilikule eelsoodumusele, vanusega seotud muutustele lülidevahelistes ketastes. Valu võib esile kutsuda ebamugav liikumine, pikaajaline sundasend, raskete raskuste tõstmine ja kandmine, sportlik ülekoormus, ülekaal.
Sõltuvalt kestusest eristatakse kuni 4 nädalat kestvaid ägedaid, alaägedaid (4 kuni 12 nädalat) ja kroonilisi (üle 12 nädala) valusid.

Lülisamba nimmepiirkonna osteokondroosi neuroloogilised tüsistused:

Esimene aste. Kliinilised ilmingud on seotud refleksi lihaspingega.

Lumbago (alaseljavalu). Äge valu nimmepiirkonnas algab ootamatult, provotseeritud minimaalsete liigutustega seljas. Lülisamba nimmepiirkonna liikumisulatus on järsult piiratud, esineb kompenseeriv skolioos. "Kivi" tihedusega paravertebraalsed lihased. Lumbago kestus piisava ravi ja nimmepiirkonna immobiliseerimisega ei ületa 7-10 päeva.

Lumbodynia (seljavalu).Patsiendid kurdavad mõõdukat valu nimmepiirkonnas, mida süvendab liikumine või teatud asend, ebamugavustunne pikaajalisel seismisel või istumisel. Algus on tavaliselt järk-järguline. Kliiniliselt määratakse sageli kindlaks lülisamba nimmepiirkonna piiratud liikuvus, paravertebraalsete lihaste pinge ja valulikkus. Enamasti taandub valu 2-3 nädalaga, kuid ravimata jätmisel võib see muutuda krooniliseks.

Lumboischialgia (alaseljavalu, mis kiirgub jalga). Nimmepiirkonnas on liigutused piiratud, paravertebraalsed lihased on palpatsioonil pinges ja valulikud.

Piriformise sündroomi korral surutakse istmikunärv kokku, põhjustades paresteesiat ja tuimust jalas ja labajalgades. Positiivne Lasegue'i sündroom. Kuid radikulaarse sündroomi tunnuseid pole.

Teine etappnimmepiirkonna osteokondroosi neuroloogilised tüsistused.

Hernia ketas radikulaarse sündroomi või radikulopaatiaga. Juure kokkusurumisega kaasnevad tulistamine, kõrvetavad valud jalas. Valu süvendab liikumine, köha, millega kaasneb juure tuimus, lihasnõrkus ja reflekside kadu. Positiivse pinge sümptomid.

Nimmepiirkonnas langeb suurim koormus alumisele osale, seetõttu on patoloogilises protsessis kõige sagedamini kaasatud L5 ja S1 juured. Igal juurel on oma valu ja tuimuse levikutsoon jäsemetele.
Radikulaarsed sündroomid tuvastab neuroloog objektiivse uurimise käigus.

Nimmeosa osteokondroosi neuroloogiliste häirete kolmas etapp.

Vaskulaarne-radikulaarne konflikt. Paralüüsiv ishiase sündroom tekib siis, kui vereringe on häiritud radikulaarses arteris L5 ja harvem S1. Radikuloisheemiat muudel tasanditel diagnoositakse äärmiselt harva.

Ebamugava liigutuse või raske tõstmise ajal tekib äge seljavalu koos kiiritamisega piki istmikunärvi. Siis on jalalaba ja sõrmede sirutajalihaste parees ehk halvatus koos jalalaba "peksuga" kõndimisel (stepp). Patsient tõstab kõndides oma jala kõrgele, viskab selle ette ja samal ajal lööb varba vastu põrandat.

Enamikul juhtudel taandub parees ohutult mõne nädala jooksul.

Nimmeosa osteokondroosi neuroloogiliste tüsistuste neljas etapp.

Seljaaju ja cauda equina verevarustuse rikkumine. Spinaalstenoosi korral on kahjustatud mitu seljaaju närvijuurt (cauda equina). Valu rahuolekus on väike, kuid kõndimisel esineb vahelduva lonkamise sündroom. Valu kõndimisel levib mööda juuri alaseljast jalgadeni, sellega kaasneb nõrkus, paresteesia ja jalgade tuimus, kaob pärast puhkust või torso ette kallutamisel.

Lülisamba vereringe äge rikkumine on nimmepiirkonna osteokondroosi kõige raskem komplikatsioon. Ägedalt areneb alumine paraparees või plegia. Jalade nõrkusega kaasneb alajäsemete tuimus, vaagnaelundite talitlushäired.

Lülisamba nimmepiirkonna osteokondroosiga patsientide uurimine.

Suur tähtsus on kaebuste ja anamneesi analüüsil, et välistada tõsine patoloogia. Neuroloogiline uuring viiakse läbi, et välistada juurte ja seljaaju kahjustus. Manuaalne uurimine võimaldab teil määrata valu allika, liikumispiirangu, lihasspasmi.

Spetsiifilise seljavalu kahtluse korral on näidustatud täiendavad uurimismeetodid.

Kasvajate, lülisamba vigastuste, spondülolisteeside välistamiseks on ette nähtud nimmepiirkonna röntgenuuring. Osteokondroosi röntgenil ei ole kliinilist väärtust, kuna need on kõigil vanematel ja eakatel inimestel. Seljaaju ebastabiilsuse tuvastamiseks tehakse funktsionaalne röntgenikiirgus. Pildid on tehtud äärmise painde ja sirutuse asendis.

Radikulaarsete või lülisamba sümptomite korral on näidustatud lülisamba nimmepiirkonna MRI või CT-skaneerimine. MRT-l on herniaalsed kettad ja seljaaju paremini näha ning CT-l luustruktuurid paremini näha. Kahjustuse kliiniline tase ja MRT leiud peaksid vastama üksteisele, kuna MRT-ga tuvastatud ketta song ei ole alati valu põhjus.

Neuroloogilise defitsiidi korral määratakse mõnikord diagnoosi selgitamiseks elektroneuromüograafia (ENMG).

Somaatilise patoloogia kahtluse korral viiakse läbi põhjalik kliiniline läbivaatus.

Lülisamba nimmeosa osteokondroos, ravi.

Kui lülisamba nimmepiirkonnas ilmnevad esimesed ebamugavustunde tunnused, näidatakse regulaarset võimlemist lihaskorseti tugevdamiseks, ujumist ja massaažikursusi.

Nimmeosa osteokondroosi ravi jaguneb 3 perioodiks: ägeda, alaägeda ja kroonilise perioodi ravi.

Ägeda perioodi esmaseks ülesandeks on valusündroomi võimalikult varane leevendamine ja patsiendi elukvaliteedi taastamine. Tugeva valu korral on näidustatud lülisamba nimmeosa immobiliseerimine spetsiaalse radikuliidivastase korsetiga 2-3 nädalaks. Voodipuhkus ei tohiks kesta kauem kui 2-3 päeva. Paljudel patsientidel on motoorse režiimi laienemise taustal võimalik valu sündroomi suurendada. Patsient ei tohiks piirduda mõistliku füüsilise tegevusega.

Mitteravimitest ravimeetoditest on efektiivsed interstitsiaalne elektristimulatsioon, nõelravi, hirudoteraapia ja massaaž. Manuaalteraapiat on võimalik kasutada, kuid ainult pädevates kätes.

Ravi. Ägeda valu korral on näidustatud mittesteroidsed põletikuvastased ravimid. Kombinatsioonis põletikuvastaste ravimitega võib lühikese kuurina välja kirjutada lihasrelaksante.

Lülisamba nimmepiirkonna osteokondroosi korral on efektiivsed terapeutilised blokaadid lokaalanesteetikumide, mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite ja kortikosteroididega. Ravimsegusid manustatakse võimalikult lähedal valu fookusele (mõjutatud lihastesse, juurte väljumispunktidesse).

Neuropaatilise valu esinemisega radikulopaatia korral on põletikuvastased ravimid ebaefektiivsed, sel juhul on ette nähtud antidepressandid, krambivastased ained ja spetsiaalne terapeutiline plaaster.

Pareesi, tuimuse, veresoonte preparaadid, B-rühma vitamiinid on ette nähtud.

Pikaajalise müofastsiaalse valu korral on efektiivne mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite kasutuselevõtt käivituspunktides, lihasrelaksandid, nõelravi ja postisomeetriline lõõgastus.

Kroonilise valu korral on ravis esikohal antidepressandid, harjutusravi ja muud mittefarmakoloogilised ravimeetodid.

Lülisamba kanali stenoosi korral on näidustatud kehakaalu langus, korseti kandmine, mittesteroidsed põletikuvastased ravimid ja mitmesugused venotoonilised ravimid.

Kirurgiline ravi viiakse läbi halvava ishiase (esimesel kolmel päeval) ja cauda equina sündroomiga (jäsemete parees, tundlikkuse häired, uriini- ja roojapidamatus).

Nimmepiirkonna osteokondroosi ennetamine

Ärahoidminelülisamba nimmepiirkonna osteokondroosvähendatakse pikkade, ebamugavate asendite ja liigsete koormuste vältimisele. Oluline on oma töökoht korralikult sisustada, vahelduvad töö- ja puhkeperioodid. Füüsilise ülekoormuse korral kandke kinnitusrihma. Tehke harjutusi selja lihaste tugevdamiseks.